خبر ایبنا درباره کتاب « صد لحظه روشن از سرزمین تاریک من» و انت

خبر ایبنا درباره کتاب « صد لحظه روشن از سرزمین تاریک من»

http://www.ibna.ir/vdcf1jdy0w6dtea.igiw.html

به‌ گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، دفتر شعر «صد لحظه روشن از سرزمین تاریک من» در 110 صفحه و دربرگیرنده 100 قطعه شعر سپید از سروده‌های کلهر از سوی نشر داستان منتشر شد.
اغلب شعرهای این مجموعه کوتاه سروده‌ها هستند و البته در میان آن‌ها چند شعر نیمه بلند و چون نخستین قطعه شعر این مجموعه که شاعر آن‌را «به جای مقدمه» معرفی کرده است، نیز دیده می‌شود. تمامی این سروده‌ها بدون ذکر تاریخ سرایش یا عنوان در کتاب ارایه شده‌اند. شاعر این مجموعه را به ساحت شعر و ساحت مقدس صد لحظه روشن تقدیم کرده است.
کلهردرباره ویژگی‌های این دفتر به «ایبنا» گفت: شعرهای سپید این مجموعه بیشتر تصویری هستند و شاید بتوان این ویژگی را به عنوان تفاوت این دفتر با دیگر دفترهای من دانست. وی درباره فضاها و دیگر ویژگی‌های این شعرها توضیح داد: اغلب این شعرها اقلیمی و بومی‌اند و بیشتر به منطقه کردستان و کرمانشاه و وضعیت‌های زمانی و مکانی این دو منطقه می‌پردازند. همچنین در این شعرها لحظه‌ها و فرم‌های خیلی کوتاهی ایجاد شده است. از سوی دیگر می‌توان گفت این فضاها به نوعی به فضاهای داستانی شباهت دارند و شبیه شعر هستند.
شاعر افزود: نگاه من به عنوان شاعر در این شعرها به ‌گونه‌ای است که گویی از نمایی دور100 لحظه را دنبال می‌کنم. وی ادامه داد: همان‌گونه که به شباهت فضای شعرها به فضای داستان اشاره کرده‌ام،
آبشخور این شعرها از داستان‌های فلش فیکشن است. به‌طور کلی معتقدم تفاوت چندانی میان شعر و داستان کوتاه وجود ندارد و شاید تنها بتوان گفت در شعر تاحدودی منطق کلامی تغییر می‌کند.
کلهر درباره مضمون شعرهای این مجموعه گفت: به نوعی در این سروده‌ها حرکتی اجتماعی دیده می‌شود.شاعر از درون خود جدا می‌شود و به محیط و پیرامونش نگاه می‌کند. بنابراین مضامین این شعرها اجتماعی است و از رهگذر این نگاه اجتماعی به ویژگی‌های اقلیمی و بومی نیز پرداخته‌ام. نمونه شعری از این مجموعه:

« درذهن من هر چند وقت یک‌بار

ملخی می‌جنبد

کنارساقه گندمی اره‌اش را تیز می‌کند

و آرام آرام انتظار مورچه‌ای

برای دانه گندمی به پایان می‌رسد

و
شعری سروده می‌شود.»


«بادذهن منتشر شاعر»، «ماه ، مد مدام اندوه»، «آن حلزون محزون»، «مسافر کوچولو » در حوزه شعر و کتاب‌های «یک وقت می‌بینید»، «من کیشلوفسکی و خانم شیمبورسکا»، «به یقین لیوانی آب»، «اینبار خورشید از غرب طلوع می‌کند» و «مجموعه سوم داستان‌های سه اپیزودیک» از آثار وی در حوزه داستان هستند.

/ 0 نظر / 22 بازدید