اختتامیه جشنواره‌ی استانی داستانک در کرمانشاه برگزار شد

 

به گزارش خبرگزاری هنر «آرتنا»، در ابتدای این مراسم، دبیر کانون ادب و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دوره از جشنواره در پنج محور اجتماعی، فرهنگ، دفاع مقدس، اقتصاد مقاومتی و نماز برگزار شد که داوری سه محور اجتماعی، فرهنگ و دفاع مقدس توسط نویسندگان و داوران مطرح صورت پذیرفت و داوری محورهای نماز و اقتصاد مقاومتی توسط داستان نویسان جوان کرمانشاهی انجام شده است.
طاهره امانی در این گزارش آورده است: سید مهران موسوی احمدی با اشاره به استقبال دانشجویان از این جشنواره افزود: نزدیک به 100 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه‌ی این جشنواره ارسال گردید که تنها 64 اثر شرایط شرکت در بخش رقابتی و غیر رقابتی این جشنواره را دارا بودند.
وی گفت: با توجه به انتشار فراخوان این جشنواره در اواخر نیمسال تحصیلی گذشته و نزدیکی به زمان امتحانات دانشجویان و همچنین مصادف شدن این زمان با ایام ماه مبارک رمضان و از همه مهم‌تر سیاست کمیته اجرایی این دوره از جشنواره پیرامون دانشجویی بودن بخش رقابتی اولین دوره جشنواره داستانک، استقبال مناسبی از سوی علاقه‌مندان به داستان‌نویسی صورت پذیرفت.
دبیر اجرایی اولین دوره این جشنواره با بیان اینکه جشنواره داستانک از این پس به صورت مجازی برگزار خواهد شد اظهار داشت: با راه اندازی پایگاه اینترنتی جشنواره داستان از این پس جشنواره داستانک به صورت فصلی و جشنواره داستان کوتاه به صورت سالانه و حضوری در سطح کشوری برگزار خواهد شد.
سپس سخنران ویژه‌ی مراسم «حسن محمودی» نویسنده‌ی مجموعه داستان «روضه‌ی نوح» به ایراد سخنانی در مورد وضعیت داستان‌نویسی پرداخت و گفت: در کرمانشاه جای خالی کارگاه‌های آموزش داستان‌نویسی حس می‌شود.
وی ادامه داد:  فضای باز فرهنگی در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی باعث پیشرفت بیشتر علاقه مندان به ادب و هنر و همچنین گرایش بیشتر جوانان به مباحث فرهنگی می‌گردد.
در ادامه‌ی مراسم از غلامرضا نوری‌علاء مدیرمسئول هفته‌نامه‌ی نقدحال و دبیر اولین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی کرمانشاه، به پاس زحماتی که در راه اعتلای فرهنگ متحمل شده است تجلیل به عمل آمد.
برنامه‌ی بعدی، پخش نماهنگی 14 دقیقه‌ای بود که آرش محمودی و امیر دلجو راجع به تاریخچه‌ی داستان‌نویسی در کرمانشاه ساخته بودند که با استقبال حاضرین در سالن مواجه شد.
سپس «محمدرضا کلهر» نویسنده و منتقد به نمایندگی از هیأت داوران بخش اصلی جشنواره و «بهرام غلامی» سرپرست هیأت داوران در بخش جانبی، بیانیه‌های هیئت داوران را قرائت کردند و نفرات برگزیده معرفی شدند. گفتنی است در بخش اصلی جشنواره علاوه بر محمدرضا کلهر، شهرام اقبال‌زاده و اسماعیل زرعی نیز به داوری آثار ارائه شده پرداختند.
در اولین دوره جشنواره استانی داستانک برگزیدگان به شرح زیر بودند‌:
 محور اجتماعی نفر اول: آرمین تیموری، نفر دوم مریم حسینی و نفر سوم آرش رضایی محور
دفاع مقدس: نفر اول سامان مهدی آبادی، نفر دوم منیبا علیپور و نفر سوم حسین رضایی
 محور نماز: نفر اول حدیث نصرتی، نفر دوم افسانه قبادی و نفر سوم مهرداد ذوالفقاری
 محور اقتصاد مقاومتی: نفر اول نسترن ذبیحی، نفر دوم  فاطمه سپیدنامه و نفر سوم محمد شمسی
و  محور فرهنگ: نفر اول امیر سنجابی، نفر دوم پریسا مرادی و نفر سوم سعید محمدی
 لازم به ذکر است که کانون ادب و هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه از اواخر اسفند ماه 1392 فعالیت خود را زیر نظر دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه آغاز نمود. که با حمایت‌های سرکار خانم هنگامه صفری (سرپرست حوزه معاونت فرهنگی) تاکنون موفق به برگزاری چندین جلسه تخصصی در زمینه ادبیات و سایر رشته‌های هنری شده است. از جمله برنامه‌های صورت پذیرفته می‌توان به‌: نشست نقد و بررسی مجموعه اشعار«تقصیر جاده نیست» سروده امین شیرزادی، «فصل فاصله» سروده استاد علی شمس علیزاده، نشست نقد و بررسی مجموعه داستان‌های «چشم هیچکاک» اثراستاد منصور یاقوتی و «بعد از دشت اول صبح» اثر محمد رضا کلهر، همچنین برگزاری جلسات داستان‌خوانی با حضور منتقدین مطرح کشوی، شهرام اقبال زاده و فرحناز علیزاده، نشست تخصصی در زمینه عکاسی و خوشنویسی، برگزاری جشنواره آثار هنری دانشجویان دانشگاه آزاد کرمانشاه، برگزاری همایش‌های شعر«در استقبال بهار»، «امام علی درآیینه ادب فارسی»، «روز جوان» و تقدیر از نخبه‌های علمی، فرهنگی و ورزشی دانشگاه و در نهایت جشنواره استانی طراحی پوستر اشاره کرد.

 خبرگزاری هنر آتنا

خبرگزاری کردپرس

/ 0 نظر / 21 بازدید